Oświetlenie salonu jubilerskiego
Współczesna sprzedaż biżuterii to w dużej mierze sprzedaż emocji i wrażeń wizualnych, więc światło i oświetlenie ma kluczowe znaczenie w odpowiedniej prezentacji wyrobów.
Oświetlenie ogólne
W przypadku salonu jubilerskiego natężenie oświetlenia ogólnego może mieć charakter butikowy i np. wahać się w przedziale 100-300 lx. To wystarczająca ilość światła do zapewnienia orientacji w przestrzeni sprzedażowej salonu. Dla kameralnego i relaksującego nastroju warto sięgnąć po cieplejszą barwę światła ogólnego, np. światło w temperaturze barwowej 3000 K.
Oświetlenie miejscowe
Miejscowe oświetlenie wyrobów jubilerskich prezentowanych w gablotach i na wystawach musi być znacznie silniejsze od światła ogólnego. W zależności od indywidualnych warunków można przyjmować przedział 2-10 więcej światła w stosunku do oświetlenia podstawowego. Produkty o szczególnym znaczeniu marketingowym mogą być akcentowane w stopniu nawet 20:1 (20-krotnie więcej światła na produkcie w stosunku do tła).
Praktyka realizacji oświetlenia jubilerskiego wskazuje też na zalety mieszania barw światła w przestrzeni sklepu. Okazuje się bowiem, że chłodniejsze światło punktowe na produktach na tle ogólnego światła ciepłego mimowolnie przyciąga uwagę ludzkiego oka. Prawidłowość ta może być istotnym elementem komponowania oświetlenia wnętrza by światłem wywierać wpływ na kupującego i w pewnym sensie prowadzić go po ekspozycji.
Jaka barwa światła?
Ogólnie biorąc można trzymać się wytyczonej już zasady, że światło ciepłe w temperaturze barwowej w przedziale 2700-3500 K – jest zarezerwowane dla złota. Natomiast srebro i diamenty „wolą” światło chłodniejsze o barwie 4000-5000 K.
Jakość światła. Oddawanie barw
Drugim bardzo ważnym parametrem oprócz barwy światła jest stopień odzwierciedlenia kolorów. Światło sztuczne ze świetlówek oraz LED (tych w niskiej cenie, stan na październik 2016) nie oddaje barw w sposób zadowalający, tak jak np. żarówki halogenowe czy najnowsze źródła LED, np. Soraa.
Stopień odzwierciedlenia kolorów definiuje współczynnik oddawania barw CRI (Ra). Określa on jakość światła danego źródła – czyli jak dobrze odwzorowane i postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im lepsza żarówka tym współczynnik CRI, który będzie bliższy wartości 100 a tym samym barwy będą lepiej oddawane, więc oświetlana biżuteria będzie wyglądają naturalniej.
W oświetleniowej praktyce niejednokrotnie dochodzi do kompromisów w kwestii jakości źródeł światła i w oświetleniu biżuterii pojawiają się np. żarówki LED z Ra > 80. Rezygnacja z najwyższej jakości źródeł wynika w większości przypadków z ograniczeń budżetowych, ale niekiedy też z niewiedzy i niedoceniania oddawania barw w oświetleniu branży jubilerskiej.
Poniżej przykład różnicy w wyglądzie produktów przy oświetleniu źródłami LED z Ra > 80 i Ra > 90 marki Soraa.
Zobacz:
Oświetlenie gablot jubilerskich przy pomocy systemu Mikrus >>
Oświetlenie jubilerskie – system Mini Duo >>
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Informator Oświetleniowy